Okunma

1233

tüp bebek

Bu terim ilk olarak 1978 de anne vücudunun dışında döllendirilen Lucy Brovra için kullanılmıştır. Burada, sanki bebek vücut dışında büyüyüp gelişiyormuş gibi bir yanlış anlama doğmaktadır. Uygun olan terim, tüp içinde döllenme dir, çünkü annenin yumurtası babanın spermi tarafından vücut dışında, bir tüp içinde döllenmektedir. Bu işlem karmaşıktır ve birçok tıbbi ustalığı bir arada gerektirmektedir. Bu alanda öncülüğü yapanlar, Dr. Robert M. Edwards ve Dr. Patrick Steptoe'dur.
Kısırlığı yumurtalık kanallarının tıkanmasına, hastalıklarına ya da yokluğuna bağlı olup da bunun dışında sağlıklı, yumurtlaması yerinde olan bir kadın, eşinde bir kusur yoksa, tüp içinde döllenmeye aday demektir.
Kadının yumurtalık kanalları tıkalı ya da noksansa, normal yollardan gebelik olamaz. Doğada süregelen olayın büyük bir ustalıkla tüp içinde yinelenmesi gerekir. Bu, üç aşamada yapılır.

1. Asama : Yumurtayı elde etme
Annenin yumurtası, tam yumurtalıktan atıldığı sırada elde edilmelidir. Bu sırada yumurta olgundur ve döllenebilir. Yumurtlamanın zamanı, birçok hormon testiyle tam olarak saptanır. Yumurtayı elde etmek için yapılan iş, laparoskopidir . Yumurta elde edildikten sonra, içinde kan serumu ve besinler bulunan bir cam kaba konur.

2. Aşama : Yumurtanın döllenmesi

Olgun yumurta elde edildikten sonra döllenmesi gerekir. Erkeğin spermi yumurtanın bulunduğu cam kaba konur. Bunun içinde yumurtayı dölleyebilmesi için spermi güçlendirecek bazı ilaçlar da vardır. Yumurta ve sperm, vücut ısısında etüve konulup döllenmeye ve sonraki hücre bölünmelerine ter-kedilir. Herhangi bir bulaşmanm olmaması için büyük özen gösterilir. Yumurta döllenirse, yerine yerleştirilmek için iki buçuk günde hazır duruma gelir.

3. Aşama : Yumurtanın rahime yerleştirilmesi
Döllenmiş yumurtanın rahime yerleştirilişinin zamanlanması da son derece titizlik ister. Bu yumurta döllendikten iki buçuk gün sonra, ince bir tüple serviks içinden rahime yerleştirilmek için uygun olan gelişme aşamasındaysa ve annenin rahmi de onu kabul etmek için uygun olan aşamada bulunuyorsa, döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışacak ve normal gelişmesi başlayacaktır.  Yorumlar

 
Rastgele Konular
Son Eklenenler
güzel annem siir

Sevişmek istiyorum seninle

İstanbul Sen Ve Ben

İşte Uzun Süreli İlişkinin Sırları

Şeytanın Sistemi

http://www.chatadana.com

http://www.chatadana.com

Ferolle Aşk Parfümü

bedava sohbet odaları Chatadana.com

Bedava sohbet odaları Adanasohbet Chatadana.com

 

 
WebMaster : Ahmet Kadir Yalçın

Hosting : Şeker Shell Internet Hizmetleri

Copyright 2010 Her Hakkı Saklıdır. chatadana.com