Okunma

4615

Cinsel ilişki ya da birleşmede doyum noktasına ulaşmak ya da seksi gerçek anlamda tatmak için partnerinizle birlikte bir birinizi iyi tanımanız gerekmektedir. İyi tanımak derken neyi anlatmaya çalışıyoruz sizler için bu konuyu biraz açalım. Partnerinizin hangi bölgelerden haz altığını nerelerden hoşlaştığını karşılıklı olarak oturup anlatmak onları paylaşmak gerekir. Nasıl kadınların hassas bölgeleri ve noktaları varsa aynı bölgeler erkeklerde bulunmaktadır. Erkeklerin G noktası olarak bilinen bölgesi uyarıldığında partneriniz bir kat daha güçlü olur o halde bu nokta neresinde ya da G noktası nerede bulunur. Erkeklerin G noktasını bulmak kadınlarınkinden daha kolaydır. Penisin altında hayâların başlangıcı ile anüs arasında bulunmaktadır. Ancak erkekler her ne kadar bu bölgelerinden rahatsız olsalar da iyi bir birleşme için bu gereklidir. Başka uyarılması gereken noktalar var mı derseniz tabii ki mesela meme uçları erkeklerinde hassas bölgelerindendir. Boyun altları mümkünse bu boyunun ön bölgesidir. Birde bu çok bilinmemekle beraber erkeklerin hassas oldukları bir bölgede penisin alt bölümündeki bir damar gibi uzanan ince hayâlara kadar uzanan bölgedir.

Çoğumuz bu konuda konuşmaya utanırız. Çok azımız anal seksten zevk aldığını kabul eder. Yine de National Health and Social Life Survey’e göre kadınların %20′si anal ilişki yaşamıştır. Kadının cinsel partneri anal seks ister genelde. Ancak kadınlar da bunun nasıl bir şey olduğunu merak eder, uyarılmasıyla da ilgilenir. Bazı kültürlerde anal ilişki kabul edilir; çünkü kız evlenene kadar “bekaretini” korumak zorundadır. Bu yüzden anal yolla partnerini memnun eder. Başkaları ise anal birleşmeyi seçer çünkü gebelik riski taşımaz.

Tüm seks eylemlerinde, en çok anal seks yanlış anlaşılır. Türlü türlü uydurmalar ve yanlış anlamalar vardır bu konuda. Aşağıdaki kaygılar kadınlar arasında yaygındır:

Anal seks acı verir: Anal seksin acı verici olması gerekmez. Denemeden önce doğru teknikleri öğrenirseniz, zevkli bulabilirsiniz. Bazı kadın ve erkekler sadece anal uyarımdan orgazm olabilir. Anal seks herkes için değildir yine de. Bunu asla ayartıcı bulmayabilirsiniz.

Parmağı ya da penisi rektumunuza sokmak zarar verebilir: Anüsünüze girmek için zor kullanılırsa ya da gevşe memişseniz, rahat değilseniz incinme olabilir. Yine de düzgün bir teknikle güvenle yapılabilir.
Anüs pistir: Arkamızın pis olduğunu çocukken öğrendik. Banyoya gidince dikkatle temizlememiz gerekir ve sonrasında da ellerimizi düzgünce yıkamalıyız. Aslında vajinamızın da pis olduğu söylenmiştir muhtemelen. Ama yine de vajina uyarımıyla zevk almanın harika yollarını bulma yeteneğine sahibiz.

Anüste kesinlikle çok bakteri vardır: Mutlaka her gün temizlenmelidir. Çünkü buradaki bakteriler vajinanızda doğal olarak yaşayan bakterilerden farklıdır, vajina enfeksiyonlarını önlemek için anüsten çıkan parmak, penis ve oyuncağı yıkamadan vajinanıza sokmamaksınız.

Anal seksle AİDS olunabilir: Bu sık karşılaşılan uydurmadır. Partneriniz HIV virüsü taşımıyorsa anal seksle AİDS olunmaz. Ancak partneriniz HIV virüsü taşıyorsa, virüs bulaşma riski diğer seks aktivitelerinden çok, anal sekste daha yüksektir. Partnerinizin durumundan emin değilseniz, ana birleşme esnasında kondom kullanmanızı lavsiye ederim.

Anal birleşmede kendimi aşağılanmış ve küçülmüş hissediyorum: Anal seksi çekici bulmuyorum, sizin de bulmanız gerekmiyor. İstemediğiniz bir şeyi kimsenin yaptırmasına izin vermeyin. Unutmayın; cinsel eylemlerinizin kontrolü sizdedir.

Sadece homoseksüeller anal ilişkiye girer. Belki partnerim bir geydir: Çoğu insan anal seksin sadece homoseksüel bir eylem olduğu yanılgısına kapılır. Ancak anal seks Anüsü kişinin cinsel kimliğiyle alakalı değildir. Gerçek şu ki heteroseksüel çiftler de anal ilişkiye girer. Cinsel tatmin için başka bir seçenektir sadece.
Anal seks doğal olmayan bir eylemdir: Size neyin doğal geldiğine karar verin. Kadim zamanlardan beri anal seks birçok kültürde kabul görmüştür.

G-noktasını en çok uyaran pozisyonlar kadının önde, erkeğin arkada olduğu kaşık gibi pozisyonlar. Ayrıca kadının üstte olduğu pozisyonlarda kadına daha çok kontrol verdiği için g-noktasının uyarılmasını kolaylaştırabilir. Misyoner pozisyonunda g-noktasını bulma şansınızı arttırmak için, partnerinizin bacaklarını omuzlarınıza koymanız gerekiyor.
G Noktası ( g point) olarak adlandırılan anatomik bölgeye birkaç dakika boyunca aralıksız masaj yapıldığında sürecin çok yoğun bir orgazmla sonuçlandığı kabul edilmektedir. Bu orgazmın, klitoral orgazmdan çok daha farklı ve daha yoğun olduğu ifade edilmektedir. Her iki orgazm türünün beyinle sinirsel bağlantıları da farklıdır. Öyle ki, vajinal orgazm esnasında G Noktası olarak bilinen bölgenin uyarılabilmesi için, kadının hali hazırda cinsel yönden uyarılmış ve istekli olması gerekir. Aksi takdirde bu bölgenin hassasiyetinde artış olmamaktadır. Öncelikle, uyarma derinlemesine, uzun süreli ve iyice bastırarak yapılmalıdır. İlk önce zevke eşlik eden ve rahatsızlık verecek düzeyde bir idrar yapma isteği hissedilebilir. Uyarmaya devam edildiği takdirde bu duygu ortadan kalkar ve yerini tamamen zevke bırakır. Bir süre sonra, kadında yoğun bir orgazm ve buna eşlik eden ejakülasyon görülür.

Alkol afrodizyak ünü kazanmıştır ve az dozda alındığında Hingenliginizi alabilir. Seks için daha arzulu olmanızı sağlayabilir. Yine de bir iki bardak şarap bile tahrik olmanızı daha güç hale getirebilir ve orgazm zor veya imkansız olabilir.
Dinlendirici ilaçlar afrodizyak özellikleriyle ün kazanmışlardır. Çoğu yasal olmayan ilaçlar, iş sekse geldiğinde felaket sonuçlar verir. Az dozda marihuana libidonuzu artırabilir ama yüksek dozda zihinsel dağınıklığa sebep olabilir ve orgazmı zorlaştırabilir. Kokain, eroin ve amfetaminler arzunuzu engelleyebilir ve orgazma ulaşmanızı zorlaştırabilir.

Tedavi neden olan faktörün ortaya konmasından sonra mümkündür. İsteksizliğe neden olan şey kadın hastalıkları veya başka bir hastalıksa bu durumun tedavisi gerekmektedir. Herhangi bir organik hastalık saptanamamışsa isteksizliğin nedeni psikolojiktir. Bu durumda çiftlerin birlikte psikiyatrik yardım alması gerekmektedir. Bu tedavi sırasında kadında veya erkekteki cinsel isteksizliğe neden olan durumlar açığa çıkartılır. Bu arada cinsel erojen bölgeler ve bunların nasıl uyarılacağı çiftlere anlatılır.Kadına çatı kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri öğretilerek vagenin daha duyarlı hale gelmesi sağlanır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ
Belirlenmiş hastalığın akupunkturla ilaç kullanılmadan tedavisi mümkündür.Genel olarak organik ve psikojenik faktörler tek tek ele alınır ve tedavi şeması buna göre belirlenir.Akupunktur ile ilaç alınmadan yapılan tedavi, ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek diğer olumsuzlukların önüne geçilmesi açısındanda önemlidir.

1. Yumurtlama Bozuklukları

Yumurtlama bozuklukları kadında en sık görülen kısırlık nedeni olup, yumurtlama bozukluğu dendiğinde, yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlaşılır. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunu gösterir, ancak adetlerin tamamen düzenli olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir. Yumurtlama bozuklukları başlıca üç grupta toplanabilir.

Yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanamaması,
Beyin sapından süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanması,
Polikistik over sendromu.

2. Tüplerin Hasarlı veya Tıkalı Olması

Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksız kılar. Tüplerdeki bu hasar, geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi birçok nedene bağlı olabilir. Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedeni. Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülmez hasar oluşturabilir.

3. Endometriozis

Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir. Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar. Karnın içinde oluşan bu mikro kanamalar zamanla iltihap bezleri yangısal durum oluşturup ve yapışıklıklara sebep olur.

Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur. Bu kistlere endometrioma adı verilir. Endometriozisi olan kadınların yaklaşık %50’sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi olmaları gerekir. Yine kısırlık nedeni ile başvuran kadınların yaklaşık %25’ inde endometriozis saptanır.

4. Rahim Ağzına Ait Problemler

Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Rahim ağzında salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonları etkisi altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler kısırlık sebebi olabilir.

5. Alerjik Nedenler

Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur. Alerjik durumların tedavi etkinliği belli olmadığı ve tedavi edilen veya edilemeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı olduğundan rutin olarak ölçülmelerinin gerekliliği tartışılıyor.

Genç kızlar için ilk deneyim “İLK GECE
Konunun anlaşılabilirliği açısından gerdek gecesini çağrıştıran “İlk Gece” deyimi yerine “İlk Cinsel İlişki” deyimini kullanmak daha doğru olacaktır. Zira, bu konuda elimizde gerçekçi istatistikler bulunmamasına karşın,
Genç kızlar için ilk deneyimkadınlarımızın belli bir yüzdesi, evlenmeden önceki bir dönemde ilk cinsel deneyimlerini yaşamaktadırlar.

İlk Deneyimin Önemi..
Bir kadın için ilk cinsel ilişki deneyimi oldukça önemlidir. Cinsel ilişkiyle ilgili problemler yaşayan çiftlerin tıbbi değerlendirilmelerinde, özellikle kadının uyarılamama, çok geç uyarılma, orgazm olamama, veya çok geç orgazm olma gibi sorunlar yaşadığı durumlarda özgeçmişte sıklıkla travmatik (sorunlu) bir ilk cinsel ilişki deneyimi bulunmaktadır. Bu beklenen bir sonuçtur, zira kadın tarafından bakıldığında ilk deneyim, anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılma zorunluluğu nedeniyle kanama ve beraberinde çoğu durumda az da olsa ağrının yaşandığı bir durumdur. Netice itibarıyla hazırlıksız, uygun olmayan koşullarda ve özellikle de bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkek ile beraber yaşanan ilk deneyimin kalıcı psikolojik etkiler yaratması imkan dahilindedir.

İlk İlişki Mutlaka Ağrılı Mıdır?
Kızlık zarı kadınların %90′ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Kadının kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, “ön sevişmeyle” bölgede yeterli kayganlık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda, kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez, veya az bir ağrı hisseder. Cinsel ilişkiden alınan hazzın ön planda olduğu bir durumda bu kadar düşük şiddette bir ağrı uyaranının beynin üst merkezlerinde bilinçli olarak algılanma ve sonradan “hoş olmayan bir anı” olarak hatırlanma olasılığı düşüktür.

İlk İlişkide Mutlaka Kanama Olur Mu?
İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır ve kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde, ve özellikle de vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu duruma her 100 genç kızdan birinde ve belki daha fazlasında rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının üzerinde yer alan damar yapıları çok az olduğundan, zar yırtılmasına rağmen gözle görülebilen bir kanama gerçekleşmeyebilir.

Kızlık Zarının Çok Kalın Olması Nedeniyle İlişkinin Gerçekleşememesi Mümkün Olabilir Mi?
Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleştirilemeyebilir. Bunun en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetemeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince kayganlık sağlanamayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Erkek böyle bir durumda genç kadının canının yandığını hissettiğinde belli bir süre sonra girişimden vazgeçecektir.

Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen ufak bir cerrahi müdahale ile kızlık zarının doktor tarafından açılması gerekebilir.

Kızlık Zarı Yırtılmasına Bağlı Oluşan Kanama Ne Kadar Sürer?
Kızlık zarının yırtılması esnasında bazen yırtık kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. “Deflorasyon kanaması” (deflorasyon kızlık zarının yırtılması anlamına gelen bir kelimedir) olarak adlandırılan bu durum hemen her zaman ön sevişmenin yetersiz olduğu, kadının kendini yeterince hazır hissetmediği bir zamanda, erkeğin “sert hareketlerle” cinsel ilişki denemesinde bulunmasından kaynaklanır. Çoğu durumda erkek kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde girişimi sürdürmüş ve “yırtık” olması gerekenden daha büyük olmuştur.

Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte durur. Geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama, veya ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden bir kanama söz konusudur. Yapılan jinekolojik muayenede yırtığın yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi, veya geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur.

Görüldüğü gibi tamamen doğal bir olay olması gereken “İlk Gece” bazı durumlarda aynı gece veya takip eden günlerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurulmasını gerektirebilmektedir.

Yapılması Gerekenler..
Kalın kızlık zarı gibi çiftlerin elinde olmayan nedenlere bağlı normal dışı durumlar için erkeğin ve kadının yapabileceği bir şey elbette yoktur.

Başarılı bir “İlk Gece” için kadının yapması gereken, eşine hazır olduğu veya henüz hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. Erkek ise kadının kendisinden farklı olan doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek bu ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalıdır.
İlk ilişkide erkek aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır
ilk gece fiyaskosunun nedenleri…
İlk gece”nin çiftler üzerindeki önemi hala çok büyük. Öyle ki sırf bu ilk gece baskısı yüzünden cinsel ilişki başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. “İlk gece” sendromuyla ilgili sorunların en yaygın olanı ise “Balayı empotansı” olarak adlandırılıyor. Balayı empotansı, gerdek gecesinde ya da erkeğin genel olarak sonraki cinsel yaşamında ortaya çıkabiliyor.

Neden ilk gece?
İlk gece başarısızlığının temel nedeni genelde erkeğe bağlı olmakla birlikte kadının korkuları da başarısızlığı şekillendiriyor. Ancak genelde ilişkiyi sürdüremediği için erkek suçlu olarak görülüyor. Çünkü kadın çoğu kez ilişkiye izin vermiyor, korkuyor. Sürekli birtakım beklentiler içinde olması da problemi başlatabiliyor.

Efsane hikayeler…
Kadınlar arasında hep ilk gece hikayeleri anlatılır. “Çok canım yanacak, çok kan gelecek” gibi düşünceler vardır. Bu hikayelerden dolayı kadınlar cinsel ilişkiyi çok kötü bir şey zannederler. Bu nedenle istemdışı kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar yüzünden cinsel ilişki engellenebilir. Hatta bu vajinismusa kadar ilerleyebilir.

Olumsuz faktörler..
Cinsel ilişkinin gerçekleşmesini önleyen faktörler psikolojik nedenlere dayanıyor. Bu nedenle balayı empotansı, erektil disfonksiyon olarak adlandırılan ve halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen hastalıktan farklı. İktidarsızlık, devam eden üç ay içinde erkekte istek olduğu halde ereksiyonu sağlamada, sürdürmede ve sonlandırmada problem olması anlamına geliyor. Balayı empotansında da aynı belirtiler var. Ancak bu iki sorunu birbirinden ayıran en önemli şey, iktidarsızlığın organik nedenleri de olabileceği…. Oysa balayı empotansı tamamen psikolojik nedenlere dayanıyor. Bu soruna neden olan psikolojik faktörler şöyle:

Beklenti..
Toplumda yaygın olarak ilk gece için büyük bir beklenti var. Sadece erkek ve kadının değil, ailelerin de üstelik. Ailenin en büyük beklentisi gelinin kız çıkması. Damada yüklenen görev de performans göstermesi. Belki bu durum artık kentlerde yaşanmıyor, ama kırsal kesimlerde hala aile, beklentilerinin gerçekleştiğine dair kanıt bekliyor.

Cinsel bilgisizlik..
Balayı empotansını etkileyen faktörlerden biri de kadının cinsel bilgisizliği. Evlenene kadar cinsel konularda konuşmayan kadın, vücudunu da keşfetmediği için cinsel konularda cahil oluyor. Erkek ise eşinin, magazinel deyimle “geyşa” olmasını, hatta her türlü oyunu ve cilveyi bilmesini istiyor. Bu çelişki ve bilgisizlik içinde ilk gece beklentisi şekilleniyor.

Erkeğin deneyimi yok..
Bu sorunu yaşayan erkeklerin çoğu cinsel bilgilerini ya genelevden sağlıyor ya da pornografik yayınlardan alıyorlar. Birçoğu da evlenene kadar cinsel deneyim yaşamıyor. Erkeğin daha önce hiç cinsel deneyimi yoksa, gerdek gecesi onun için büyük anlam ifade ediyor.

Tedavi
Balayı empotansını yaşayan çiftlere “evcilik oyunu” oynamaları öneriliyor. Bu aslında çiftler için bir tür terapi. Bu terapiyle çiftlere cinsel ilişki olmaksızın sadece birbirlerine yakınlaşmaları tavsiye ediliyor. Böylece ön sevişme öğreniliyor. Birbirlerinin vücutlarını keşfeden kadın ve erkek, baskılardan arınmış olarak sevişmenin hazzına ulaşabiliyorlar kısa sürede.

Göğüs kadınlığı simgeleyen, erojen bir organdır. Göğüslerin kadının ruhsal ve fiziksel açıdan kendini iyi hissetmesi üzerine önemli ölçüde etkisi bulunmaktadır. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüs yapısına sahip olmak ister. Ancak göğüs yapısının tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da gebeliği takiben kilo verme sonucu, göğüs büyüklüğü normalden daha küçük olabilir. Göğüs şekil ve büyüklüğünde normal sınırların dışına taşan sapmalar, estetik görünümü bozmasının yanı sıra kadının ruhsal durumunu etkileyebilir, öz güven kaybına neden olabilir. Bu gibi durumlarda göğüs yapısını büyütmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak mümkündür. Göğüs büyütme oranı, kişinin arzusu, mevcut memenin durumu ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak belirlenir. Burada önemli olan hastanın vücut ölçüleri ile uyumlu olacak estetik olarak doğal görünümlü göğüs büyüklüğünü elde etmektir. Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan göğüslere, tek başına protez yerleştirerek göğüs büyütme estetiği ameliyatı uygulandığında gevşemiş olan göğüs dokusu, protezin üzerinden yine sarkma yapabilir. Bu tür göğüslerde protezin yerleştirilerek yapılan meme büyütme estetiği ameliyatına ek olarak estetik göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılması daha uygun olur.

Estetik cerrahi ameliyatlarında hedef mükemmeli yakalamaktır. Mükemmeli yakalamak hasta için en iyi sonucu sunarak hem estetik görünümünde hem de iç dünyasında tam bir iyileşme sağlamak ve sonuçta hastayı mutlu etmek anlamına gelir. Bu yolda, estetik cerrahi son 30 yıldır estetik göğüs büyütme ameliyatları üzerinde ısrarla çalışarak günümüzde uygulanan modern tekniklerin gelişimini sağlamış durumdadır. 1960′lı yıllara dek estetik meme büyütme için gerek insanın kendi dokularının, gerekse sıvı silikon injeksiyonlarının kullanıldığı birçok teknik uygulanmıştır. Estetik meme büyütme için günümüzde kullanılan silikon protez uygulaması ilk olarak 1962 yılında başlamış ve bu uygulama, hem kullanılan silikonların üretim teknolojisi, hem de uygulanan estetik cerrahi teknikler üzerinde yapılan çalışmalarla bugünlere dek evrimleşerek geliştirilmiştir. Halen daha estetik göğüs büyütme amacına yönelik uygulanabilen tek seçenektir. Varılan nokta, elbette hiçbir zaman son nokta olmayacaktır, ancak şu anda estetik göğüs büyütme ameliyatı olan hastaların % 90′ından fazlası gibi oldukça yüksek bir memnuniyet oranı da yakalanmış durumdadır.

Estetik göğüs büyütme ameliyatı tüm estetik ameliyatlar içinde en sık yapılan iki ameliyattan biridir. Göğüs estetiği operasyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, size rehberlik yapacak bu bilgiler konuyu anlamanız açısından yardımcı olacaktır. Bu yazı, göğüslerinin büyüklüğünü yetersiz bulan bir kişinin zihninde oluşabilecek tüm soruları cevaplandıracak şekilde hazırlanmıştır. Yine de tüm sorularınızın bu metni okuyarak yanıt bulması mümkün olmayabilir, aklınıza gelebilecek diğer soruları doktorunuzla tartışmalısınız.

Kadınların seks hayatını etkileyen cinsel isteksizlik ve orgazm bozukluğu için, altta yatan nedenler araştırılarak, ilaç tedavisi ya da psikolojik terapiler uygulanıyor.

Orgazm bozukluğu kadınların cinsel yaşamında en çok görülen sorun. Araştırmalara göre, kadınların yarısından fazlası orgazm güçlüğü çekiyor. Ancak bu sorunun önüne geçebilmek için orgazmı takıntı haline getirmekten vazgeçmek gerekiyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat Radikal’in sorularını yanıtladı.

Kadında ne zaman orgazm probleminden bahsedilir?
Kadın, cinsel olarak uyarılmasına, heyecan duymasına rağmen hiç orgazm olmazsa ya da geç orgazm olursa ‘Problem var’ deriz.

Her seferinde orgazm olmak şart mı?
Her seferinde yaşanmasını beklemek yanlış. İnsanların psikolojik durumu, cinselliğe hazır olmayan ruh hali, iyi konsantre olamama, seks sırasında heyecanı yok eden bir olay, hastalık gibi etkenler bazen orgazmı engelleyebilir.

Ne zaman doktora başvurmalı?
Zaman zaman herkes orgazm olamama sorunu yaşayabilir. Ama problem ısrarlı bir şekilde devam ediyorsa tedavi için doktora gitmek gerekir.

Orgazm problemi yaşla artar mı?
Evet. Vücutta meydana gelen değişimler orgazmların süresi ve şiddetini azaltabilir.

Orgazm bozukluğunun nedenleri neler?
Bozuk aile ilişkileri içinde yanlış, yetersiz cinsel bilgilerle büyüyen ya da çocuklukta cinsel travma yaşayan kişilerde cinsel sorunlara yatkınlık oluşur. Hayatın ileri evrelerinde yaşanan problemler de cinsel sorunlara yol açabilir. Örneğin cinsel başarısızlıklar, depresyon, aldatılma, hamilelik, doğum sonrası ruhsal problemler, yaşlanma ve şiddete maruz kalma kadının orgazm olmasını engelleyebilir.

İlaçlar da etkili mi?
Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar orgazm hissini azaltabilir.

Sorunun çözülmesini neler zorlaştırır?
Çiftler arası çekiciliğin kaybolması, ilişkinin bozulması, kendine güvensizlik, cinsellikten ve başarısızlıktan korkma, cinsellik hakkında kalıplaşmış yanlış düşünceler, yetersiz ön sevişme ve psikiyatrik rahatsızlıklar sorunu kötüleştirir.

Uyarılma sorunları orgazm problemlerine yol açar mı?
Evet. Cinsel uyarılma bozukluğu diyebilmemiz için iki kriterimiz var.
1) Kadında cinsel uyarılara cevap yoktur. Vajinal kayganlık oluşsa da kadında cinsel heyecan ve zevk hissi oluşmaz.
2) Kadın cinsel olarak uyarıldığını hissetse de vajinal dokularda kanlanma artışı gibi uyarılma belirtileri oluşmaz. Yani kadın uyarılardan heyecan duyar ama vücudu buna yanıt vermez.
Bazen her iki durumu birden yaşayan kadınları görebiliyoruz. Yani kadın ne heyecan duyar ne de vajinal uyarılara cevap gösterir. Bu durum da kadının orgazm olamamasına yol açar.

Uyarılma bozukluklarının sebepleri ne?
Son yıllarda cinsel uyarılma bozukluğunun fiziksel bir soruna bağlı olabileceği belirtiliyor. Örneğin diyabet (şeker hastalığı) gibi damarsal sorun yaratan hastalıklar veya sinir sistemini ilgilendiren problemler uyarılmayı azaltabilir. Cerrahi tedavilerin yan etkisi olarak uyarılma bozulabilir. Sık idrar yolu enfeksiyonu veya vajinal enfeksiyon geçiren kadınlarda ağrı, kayganlıkta azalma ve uyarılma eksikliği oluşabilir. Yine ilişkide yaşanan problemler uyarılmayı azaltabilir.

Orgazm sorunu nasıl tedavi ediliyor?
Kadın cinselliğinde doğru tanı koymak çok önemli. Bunun için de jinekolog, androlog, ürolog, psikiyatr, psikolog gibi farklı uzmanlık dallarından doktorlarla birlikte çalışıyoruz. Sorun, altta yatan bir hastalık ya da kullanılan ilaçlardan mı kaynaklanıyor bunu araştırıyoruz. Hastanın beslenme düzenini, kilosunu, egzersiz seviyesini, sigara -alkol gibi alışkanlıklarını, stres düzeylerini inceliyoruz. Ppsikolojik boyutuna bakıyoruz. Tanı konulunca sistemik veya lokal ilaç tedavileri ile psikolojik terapiler devreye giriyor.

Uyarılma problemi nasıl tedavi edilir?
Cinsel uyarılma sorunu yaşayan kadınlarda orgazm veya istek problemi de görüldüğünden birden fazla tedavi gerekebilir. Bazı lokal veya sistemik hormon tedavileri, damarsal ilaçlar kullanılabilir. Terapi de tedavi edici veya destekleyici amaçlarla mutlaka önerilir.

Sorun yaşayanlara nefes teknikleriİşte, orgazm güçlüğü sorunu tedavisinde uzmanların tavsiye ettiği egzersizler:

1) Kegel egzersizleri: Pelvik kasları (vajinal bölgesi kasları) hissetmek için tuvalette idrarınızı yaparken tutmayı deneyin. Bu sırada karın ve kalça kaslarınızı kasmayın. Pelvik kaslarınızı tanıdıktan sonra otururken ya da ayaktayken onları beş saniye süresince kasın. Sonra gevşetip egzersizi günde 10 kere tekrar edin.

Bu işlem sırasında bel ve karın bölgesinde ağrı varsa hareketi yanlış yapıyorsunuz demektir.
2) Nefes egzersizleri: Sırt üstü yatıp güzel bir cinsel birleşme anını hayal ederken tüm kaslarınızı derin nefes alarak kasın ve hızla nefes verirken gevşetin. Eğer bu işlem sırasında bel ve karın bölgesinde ağrı varsa pelvis kaslarınıza odaklanıp onları kasıp gevşetmeye özen gösterin.

İsteksizlik hangi yaşlarda çıkar?
Kadınlarda 20 -30’lu yaşlardan itibaren cinsel istek sorunları görebiliyoruz. Orta yaştan itibaren cinsel isteksizlik yaşayan kadınların sayısında artış var. İlginç olan şu: Kadınlarla ilerleyen yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşasa da rahatsız olmuyor. Kadınlar ‘Benim artık yaşım geçti’ diyerek değişikliği normal kabul ediyor. Oysa ilerleyen yaş, cinselliğin önünde bir engel değil.

Cinsel isteksizliğin nedenleri ne?
En önemli nedenlerden biri hormonal eksiklikler. Bu nedenle menopoz sonrası kadınlar dikkatle izlenmeli. Sağlıksız beslenme, egzersiz seviyeleri, sigara alkol kullanımı gibi sebepler cinsel isteği azaltabilir. Geçirilen ameliyatlar, kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizlik nedeni olabilir. Yine aşırı stres, depresyon ve endişe hastalıkları cinsel isteği ortadan kaldırabilir.

Evlilik çatışmaları da etkili mi?
Kadınlar için yakınlık ve şefkat hissi cinselliğin ayrılmaz parçası. Duygusallıktan, iletişimden uzak bir beraberlik kadında isteksizlik nedeni olabilir.

Nasıl tedavi edilir?
Eğer problem hayat tarzıyla ilgiliyse bunlar değiştirilir. Örneğin hastaya sağlıklı beslenmesi, düzenli egzersiz yapması önerilir. Altta yatan başka hastalıklar varsa önce bunlar tedavi edilir. Örneğin hormon eksikliği saptanmışsa dışarıdan hasta desteklenir. İlişki problemleri, depresyon, stres gibi sebepler varsa hasta terapiye yönlendirilir.  Yorumlar

 
Rastgele Konular
Son Eklenenler
Çercevenin Arkasındaki Mektup

İnatçı Eşek

Hürrem depresyona girdi!

YENGEÇ

İnsanlar ve hayvanlar Cinsel bilgi

http://www.chatadana.com

http://www.chatadana.com

Ferolle Aşk Parfümü

bedava sohbet odaları Chatadana.com

Bedava sohbet odaları Adanasohbet Chatadana.com

 

 
WebMaster : Ahmet Kadir Yalçın

Hosting : Şeker Shell Internet Hizmetleri

Copyright 2010 Her Hakkı Saklıdır. chatadana.com